Ile trwa zabieg? Jak często go powtarzać?

W przypadku koni zabieg trwa zazwyczaj około 1,5 godziny, w zależności od zachowania i stanu zdrowia pacjenta. Powtórne zabiegi zalecane są maksymalnie w 6-8 tygodniowych interwałach (lub dłuższych), ale nie są koniecznością, chiropraktyka nie ma oczywiście żadnych właściwości uzależniających.

W przypadku psów czas zabiegu jest krótszy około 30 minut. Powtórne zabiegi zalecane są co ok 6 do 12 tygodni a nawet co 6 mcy.

Czy koń musi zostać jakoś przygotowany do zabiegu?

Preferowane jest aby w dniu zabiegu koń miał tylko dość lekki trening, ale nie jest to absolutny wymóg i zależy od charakteru pacjenta. Możecie też być poproszeni o oswojenie konia z niektórymi technikami stosowanymi podczas zabiegu.

Czy koń może normalnie pracować po zabiegu?

Standardowo po wykonaniu zabiegu zaleca się zapewnienie koniowi dwóch dni lekkiej pracy na lonży lub spacerów. Potem pacjent może wrócić do normalnie wykonywanego treningu.

Jak szybko widać efekty?

Pierwsze efekty zabiegu są zazwyczaj odczuwalne po pierwszych kilku dniach, ale ze względu na układ ustaleniowy u koni często jeźdźcy odczuwają zmiany nawet przez kilka tygodni. Psy reagują na zabieg znacznie szybciej, często efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu lub w pierwszych dniach po.

Czy można zastosować zabieg przed zawodami?

Można, pod warunkiem, że nie jest to zabieg pierwszy i znamy reakcję konia na nastawianie. W przeciwnym wypadku powinno się unikać zabiegu w ostatnich 2 tygodniach przed zawodami. Niektóre federacje jeździeckie zabraniają stosowania chiropraktyki w dniach bezpośrednio poprzedzających starty.